Rozšířené hledání} Informace o členství Kontaktní informace Seznam uživatelů Kalendář Spřátelené weby Honda-club.cz Přihlásit se k emailu
[1]
Linka Uživatelské skupiny Linka Galerie avatarů Linka Kdo je online Linka
Linka Jak se stát členem klubu Linka Stáhnout stanovy sdružení Linka Výhody pro členy klubu Linka
  Obsah fóra Honda-club.cz   
Oktanové číslo ,detonační spalování
Fórum: Motor, ECU, spojka a převodovka
0
Pomohlo ti toto téma?   
Zobrazit příspěvky z předchozích:
 Řadit příspěvky dle: 
Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!



  Strana 1 z 1
monty je teď offline  monty
Moderátor
Členství: Žádné
0
PříspěvekZaslal: 1.9.2007 , 17:47   Citovat  

Co udává oktanové číslo :
vyjadřuje odolnost paliva vůči detonačnímu spalování (klepání).
Pro každý motor o určité kompresi je doporučeno palivo o určitém oktanovém čísle. Použiji-li nižší oktanové číslo, než pro daný kompresní poměr musím, bude docházet k samozápalům při stlačování směsi vzduchu a paliva a směs začne hořet dříve, než je píst těsně před horní úvratí a tak motor začne klepat. Hoření je pomalejší a tím i vyprázdnění válce pozvolnější. Dojde k vyššímu tepelnému zatížení motoru.
způsob stanovení hodnoty:
Oktanové číslo paliva vyjadřuje procentuální obsah izo-oktanu ve směsi izo-oktanu (přesněji 2,2,4-trimethylpentanu) s n-heptanem, která je proti samozápalu stejně odolná jako zkoumané palivo (čistý n-heptan má definicí určeno oktanové číslo 0, čistý izo-oktan má určeno oktanové číslo 100). Oktanové číslo však může mít i hodnotu vyšší než 100, což vyjadřuje fakt, že dané palivo je ještě odolnější proti samozápalu než čistý izo-oktan.
Například oktanové číslo 95 znamená, že palivo je stejně odolné proti samozápalu jako směs, skládající se z 95 % oktanu a 5 % heptanu.
Na vznik klepání má vliv u daného paliva také tvar spalovacího prostoru, způsob zapalování (počet a umístění zap.svíček)
Oct číslo vs. výhřevnost:
s výhřevností (kalorickou hodnotou) nemá žádnou přímou souvislost. Vzhledem k tomu, že se oktanové číslo benzínu zvyšuje přísadami, o tom spíš pochybuju. Ethanol například má oktanové číslo 107, ale výrazně nižší výhřevnost než benzín.
Antidetonační přísady:
Čistý benzín má velmi nízké oktanové číslo. Pro to se do něj přidávají přísady, které jej zvyšují. V minulosti byly nejužívanější sloučeniny olova (hlavně tetraethyl olova a tetramethyl olova). Litr benzínu pak obsahoval několik desetin gramu olova, které je ovšem toxické. Dnes jsou proto příměsi na bázi olova zakázány. Jako antidetonátory se používají např. organokovové sloučeniny manganu, aromatické aminy či halogenidy přechodných kovů.
Co je detonační spalování (klepání)
Je to lavinovité nastartování štěpných reakcí , které pak udávají detonačnímu spalování ohromné rychlosti kolem 3000m/s .běžná rychlost spalování je kolem 30m/s.
Zkoušky prokázaly ,že motory s větším vrtáním a velkým spalovacím prostorem jsou i při stejném kompresním poměru náchylnější na detonace.
Sklon ke klepání se sníží :
-vyššími otáčkami
-menším zatížením
-škrcením nasávaného vzduchu
-zmenšením komprese při daném oktanovém čísle paliva (má vliv i dekarbonizace spal.prostoru ,silnější těsnění pod hlavou)
-použitím paliva s vyšším oktanovým číslem
- změnou poměru vzduch-benzín v nasávané směsi
-větší vlhkostí nasávaného vzduchu(přisávání vodních par)
-menším základním předstihem (správné seřízení dle výrobce motoru)
-lepším chlazením (chladnější nasávaný vzduch,použití ethanolu s vysokým odparným teplem,odstranění úsad v bloku motoru,sodíkem chlazené ventily,chlazení oleje )
-konstrukčními zásahy do motoru(úprava spal.prostoru,antidetonační štěrbina ,vířením směsi v upraveném pístu )
Zmenšením komprese o 1 klesá oktanový požadavek o 10-15 jednotek ,ovšem v závislosti na konstrukci (viz předchozí odstavec).S nadmořskou výškou klesá okt.požadavek o cca 8 jednotek.
   Pomohl ti příspěvěk? Návrat  
    
Zobrazit informace o autorovi Osobní garáž Odeslat soukromou zprávu
Příspěvky: 5207 H+ body: 45 1988 Prelude  

  Obsah fóra Honda-club.cz   
Oktanové číslo ,detonační spalování
Fórum: Motor, ECU, spojka a převodovka
0
Pomohlo ti toto téma?   
Zobrazit příspěvky z předchozích:
 Řadit příspěvky dle: 
Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!



 Časy uváděny v GMT + 1 hodina  
    
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžete k příspěvkům připojovat soubory
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Nemůžete moderovat Vaše témata v tomto fóru.



Board Security

(104575 útoků)
::  www.honda-club.cz  :: Témata RSS TOPlist

[ Čas: 0.0495s ][ Dotazy: 29 (0.0044s) ][ GZIP on - Debug on ]